Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Superoxide Dismutase (SOD) Colorimetric Activity Kit
Assay Superoxide Dismutase (SOD) Activity in Serum, Plasma, Cells, Tissues and Erythrocyte Lysates.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Assay Activity Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, detection reagent, assay buffer, substrate, and lot-specific technical data sheet. Store at –20°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Target Kit Named | Superoxide Dismutase (SOD) |
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric ELISA (TMB substrate) with Plates |
|---|---|
| Description | Human IL-6 ELISA Kit |
| Precision | Intra-assay CV <10%; inter-assay CV <10% |
Invitrogen™ Human HMGB-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3146 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 18.75 pg/mL |
| Assay Range | 31.25 to 2000 pg/mL |
R&D Systems™ Human IL-8/CXCL8 Quantikine ELISA Kit
Human IL-8/CXCL8 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human IL-8 |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Gene ID (Entrez) | 3576 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum |
| Synonym | 3-10 C, AMCF-I, C-X-C motif chemokine 8, CXCL8, CXCL8SCYB8, Emoctakin, GCP1, GCP-1 TSG-1, IL8, interleukin 8, K60, LAI, LECT, LUCT, LYNAP, MDNCF, MDNCFb-ENAP, member 8, MONAP, MONAPGCP1, NAF, NAP1, NAP-1 NAP1, NCF, Neutrophil-activating protein 1, Protein 3-10 C, T cell chemotactic factor, T-cell chemotactic factor, TCF, TSG1 |
| Assay Sensitivity | 7.5pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 31.20 - 2000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
Invitrogen™ Glucose Colorimetric Detection Kit
Assay Glucose levels in Serum, Plasma, Urine, Buffers and Tissue Culture Media.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric Detection Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, other assay specific reagents, buffers, and lot-specific technical data sheet. Store at –20°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Type | Glucose Colorimetric Detection Kit |
| Gene ID (Entrez) | Non-Gene |
| Sample Type | Other Biological Fluids,Plasma,Serum |
| Gene Symbol | Non-Gene |
| Target Kit Named | Glucose |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ Human IL-8 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.1% |
| Intraassay CV | 3.9 |
| Gene Symbol | GCP-1,GCP1,IL8,LECT,LUCT,LYNAP,MDNCF,MONAP,NAF,NAP-1,NAP1 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | <5 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P10145 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-8 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Precision | <5 pg/mL |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3576 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Catalase Colorimetric Activity Kit
Assay Catalase Activity in Serum, Plasma, Cells, Tissues and Erythrocyte Lysates
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Assay Activity Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, detection reagent, assay buffer, substrate, and lot-specific technical data sheet. Store at 2–8°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Type | Catalase Colorimetric Activity Kit |
| Sample Type | Plasma,Serum |
| Target Kit Named | Catalase |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ Triglyceride (TG) Colorimetric Assay Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit, High Sensitivity
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Interassay CV | 6% |
| Intraassay CV | 4.9 |
| Assay Sensitivity | 0.03 pg/mL |
| Assay Range | 0.08 to 5.0 pg/ml |
R&D Systems™ Human IFN-gamma Quantikine ELISA Kit
solid phase ELISA designed to measure human IFN-gamma levels in cell culture supernates, serum, and plasma.
| Target | IFN-gamma |
|---|---|
| Specificity | Natural and Recombinant Human IFN-gamma |
| Target Species | Human |
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA),Heparin Plasma,Serum |
| Synonym | IFG, IFI, IFNG, IFNgamma, IFN-gamma, Immune interferon, interferon gamma, interferon, gamma |
| Assay Sensitivity | 5.69 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
R&D Systems™ Human/Canine/Porcine Insulin Quantikine ELISA Kit
Human/Canine/Porcine Insulin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse Lipocalin-2/NGAL Quantikine ELISA Kit
Mouse Lipocalin-2/NGAL Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Mouse Estradiol Rapid ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Coated ELISA Kit |
| Target Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10% |
| Total Assay Time | 1 hr 30 min |
| Assay Sensitivity | 1.88 pg/mL |
| Storage Requirements | Refer to product documentation for component specific storage temperature. |
| Assay Range | 3.13-200 pg/mL |
| Test Time | 15 min |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Estradiol |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, HRP Conjugate, Standard & Sample Diluent, HRP Conjugate Diluent, Wash Buffer, TMB Substrate, Stop Solution, Plate Sealer,Standard,HRP Conjugate,Standard & Sample Diluent,HRP Conjugate Diluent,Wash Buffer,TMB Substrate,Stop Solution,Plate Sealer |
| Gene Alias | 17-Beta-Estradiol; 17-beta-HSD17-Beta-Estradiol; 17-beta-HSD; |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Sample Type | Plasma,Saliva,Serum,Urine |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Mouse TIM-1/KIM-1/HAVCR Quantikine ELISA Kit
Mouse TIM-1/KIM-1/HAVCR Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human IL-1 beta ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.6% |
| Intraassay CV | 4.4 |
| Gene Symbol | IL-1,IL1-BETA,IL1F2 |
| Total Assay Time | 2 hrs 55 mins |
| Sample Volume | Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 1 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 3.9 to 250 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P01584 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-1 beta |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Precision | 1 pg/mL |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |